Arduino IDE Kurulumu

Arduino IDEarduino kitleri için geliştirdiği; komutların yazılmasına, derleme işleminin yapılmasına ve son olarakta derlenen kodları doğrudan (Bilgisayarın USB portuna bağlı olan) Arduino kite yüklenmesine olanak sağlayan yazılım geliştirme platformudur. ve bu platform tamamen ücretsizdir.

Şimdi bu programı bilgisayarımıza nasıl indireceğimize bir göz atalım.

https://www.arduino.cc/en/main/software linkine tıklayarak Arduino yazılım sayfasına gidebiliriz. Bu sayfa açıldığında, sayfayı biraz aşağı kaydırdığımızda  bizi şu şekilde bir ekran karşılayacak.

Karşımıza çıkan bu ekranda, Windows Installer yazısına tıklıyoruz.  Bizi aşağıdaki gibi bir sayfaya yönlendirecek.

Bu sayfada bağış yap ve indir ile sadece indir seçenekleri bulunmakta. Biz ekranda sarı renkle vurgulanmış olan JUST DOWNLOAD (sadece indir) seçeneğine tıklayarak, Arduino IDE programının en güncel sürümünü ücretsiz olarak bilgisayarımıza indireceğiz. Kurulum dosyası bilgisayarımıza indikten sonra, .exe uzantılı dosyayı tıklayarak çalıştırıyoruz ve karşımıza gelen ekrandan, Kabul et, İleri vb. seçenekleri tıklayarak kurulumu tamamlıyoruz.

Bir sonraki yazımızda kütüphanelerin ne işe yaradığından ve Arduino’ya kütüphane eklemenin nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Facebook Yorumları

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.