Eğitimde Maker Uygulamaları

Ülkemizde ve dünyada okul öncesinden üniversite düzeyine kadar her kademede maker eğitimleri verilmektedir ve maker eğitimi veren eğitim kurumlarının sayısı gün geçtikçe katlanarak artmaktadır. Dale Dougherty maker eğitimi vermenin kilit noktasını “kendisi maker olan eğitmenler bulmak” olarak göstermektedir. Bu kapsamda artık lisans programlarına özellikle BÖTE bölümlerinde Arduino dersleri konulmuş ve Maker Hareketi ile ilgili olan öğretmenlere yönelik Maker Öğretmen, Maker Eğitmen vb. adlarla sertifika programları düzenlenilerek kendisi maker olan öğretmenler yetiştirilmektedir.

Maker eğitiminin en önemli yanı, hiç şüpheniz öğrencileri ezber bilgilerden uzaklaştırması ve ortaya somut ürünler çıkarmalarını sağlayarak başarı duygusunu tatmalarına vesile olmasıdır. Aslında tam anlamıyla öğrenci odaklı eğitimin ta kendisidir.

Maker eğitimleri, Maker Öğretmenler tarafından (Bilişim Teknolojileri, Teknoloji ve Tasarım, Fen Bilgisi Öğretmenleri vb.) süreç odaklı ve bu sürecin sonunda ortaya bir ürün çıkarmaya yönelik Maker Laboratuarlarında verilmektedir. Bu lablarda genellikle kodlama için yeterli sayıda bilgisayar, kodların yükleneceği Arduino vb. mikrodenetleyici kartlar, 3d printerlar, lehim malzemeleri ve tasarım sürecinde gerekli diğer malzemeler bulunmaktadır.

Facebook Yorumları

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.